Każdego roku organizujemy projekty, które pozwalają naszym studentom w czasie roku akademickiego poznać kultury obcych krajów i zachęcić ich do nauki języków. W wakacje zaś dzieci z okolicy mogą uczestniczyć w darmowych kursach językowych.

Studium języków obcych - Projekty

Projekt „Dni Językowe” ma na celu promocję języków obcych, pokazanie korzyści płynących z wielojęzyczności, zwiększenie motywacji do nauki języków oraz zintegrowanie środowiska studenckiego. Projekt łączy w sobie elementy nauki i zabawy. Podczas wydarzenia studenci mają okazję zaprezentować również swoje pozajęzykowe umiejętności (taneczne, sportowe, iluzjonistyczne), ale umiejętności niepozbawione kontekstu językowego.

Przykładowe działania w tej sferze to: lekcje pokazowe, warsztaty językowe, prezentacje multimedialne, projekty językowe (np. „Wieża Babel”) turnieje, quizy, konkursy, happeningi, koncerty w różnych językach, gry i zabawy językowe.

Dzień Języków to także okazja do poznania oferty kursów językowych SJO oraz wygrania licznych nagród i zniżek na kursy. Studenci mogą porozmawiać z lektorami różnych języków, zdiagnozować swój poziom znajomości języka, sprecyzować swoje oczekiwania wobec kursu, tak, byśmy „uszyli mu go na miarę”.

Są to zawsze dni pełne atrakcji, niespodzianek i humoru.

Relację z Dnia Języków Obcych "Trzeba kochać języki" 8 marca 2017 zamieszczamy tutaj.

Zobacz jak promowaliśmy naukę języków podczas Dnia Języków "Podróżuj z Językami" 19 października 2016 tutaj.

Relacja z Dnia Językowego "Język Cię Uskrzydli" 9 marca 2016 znajduje się tutaj.

Relacja z Dnia Języków "Język i Sport" 14 października 2015 jest tutaj.

Dni Narodowe w Uczelni Łazarskiego

Studium Języków Obcych Uczelni Łazarskiego stawia sobie za cel nie tylko zapewnienie dobrego przygotowania językowego studentów, dostarczenie im wiedzy i umiejętności językowych, ale również uczestniczenie w wielokulturowej edukacji oraz przygotowanie do aktywności w środowisku międzynarodowym.

Działania SJO na rzecz umiędzynaradawianiu Uczelni to:

 • promocja krajów, z których pochodzą studenci
 • poznawanie i świadomość innych kultur
 • popularyzacja języków obcych
 • integracja studentów zagranicznych

Od 2010 r. Studium zorganizowało ponad 30 eventów tzw. Dni Narodowych. Ich organizatorami byli studenci zagraniczni, ich znajomi, a nawet całe rodziny. Do wspólnych działań zapraszaliśmy także przedstawicieli ambasad, ośrodków kultury, studentów innych uczelni oraz tzw. „ciekawych ludzi” związanych z danym krajem (blogerzy, podróżnicy, badacze kultury). Jako wolontariuszy do projektów angażowaliśmy również studentów polskich. Wypracowaliśmy ciekawą formułę tego wydarzenia. Składały się na nią: slajdowiska/krótkie filmy o danym kraju, prezentacje ciekawych zwyczajów (często „na żywo”), pokazy tańców narodowych, występy muzyczne, wystawy fotograficzne, malarskie, stoiska z regionalnymi produktami, warsztaty rękodzielnicze, warsztaty kulinarne, pokazy sportów narodowych, mini lekcje danego języka, konkursy, gry i zabawy narodowe. Często studenci sami kręcili zabawne filmiki, pokazujące różnice kulturowe.  Każde wydarzenie kończyło się degustacją flagowych dla danej kuchni potraw. Potrawy najczęściej były przygotowane przez studentów. Przy posiłku był czas na zadawanie pytań i integrację. Zwyczajowy czas trwania wydarzenia to 4 godziny. Z każdego wydarzenia zamieszczaliśmy relację na stronie internetowej oraz fotorelację na Facebooku. Odbyły się: Dzień Chiński, Turecki, Ukraiński, Rosyjski, Białoruski, Indyjski, Gruziński, Kazachstański, Wietnamski Afgański, Afrykański, Włoski, Węgierski, Hiszpański, Niemiecki, Francuski, Azerbejdżański, Bułgarski, Kolumbijski, Skandynawski Multi-Culti, Dzień Wielojęzyczności, Rumuński. Regularnie na początku października organizujemy Dzień Języków Obcych.

Wydarzenia pozwoliły rozbudzić ciekawość studentów, poszerzyć ich wiedzę na temat wielokulturowości oraz nauczyły zrozumienia, tolerancji, szacunku dla innych kultur i narodów. Były też okazją do wspólnego przeżywania radości, co z pewnością pozwoliło naszym gościom z zagranicy poczuć się u nas dobrze.

We wrześniu 2016 roku Studium Języków Obcych zostało laureatem prestiżowego konkursu European Language Label organizowanego przez Komisję Europejską, ministerstwa edukacji i agencje narodowe programu Erasmus+. Nasz projekt "Zrozumieć inną kulturę - Dni Narodowe w Łazarskim" został nagrodzony w priorytecie "Społeczeństwo przyjazne językom". Relację z wręczenia nagrody zamieszczamy TUTAJ. Więcej informacji o konkursie ELL znajduje się TUTAJ.

W trakcie roku akademickiego Studium Języków Obcych stwarza studentom Łazarskiego duże możliwości udziału w swoich najatrakcyjniejszych projektach:

 1. „Wakacje dla dzieci z sąsiedztwa” – projekt edukacyjno –społecznościowy, polegający na nauczaniu języka angielskiego dzieci z okolicznych blokowisk przez trzy wakacyjne tygodnie. Projekt w roku 2015 otrzymał prestiżowy certyfikat jakości w edukacji językowej ELL za innowacyjność i kreatywność w nauczaniu języków obcych. 

  W projekcie możesz być: lektorem, asystentem lektora,  animatorem zabaw dla dzieci, instruktorem sportowym, prowadzącym warsztaty ekologiczne, trenerem tańca, nauczycielem podstaw prawa.  

  Praca na zasadzie wolontariatu lub praktyk. Świetne doświadczenie, przyjemność i radość  z pracy gwarantowane. Możesz dostać zaświadczenie o odbytym wolontariacie – z pewnością będzie silną pozycją w Twoim CV.
 2. „Dni Narodowe” – projekt kulturowy polegający na bliższym poznawaniu krajów pochodzenia naszych studentów.  Pokazujemy miejsca niezwykłe, promujemy wielokulturowość, kusimy kuchniami narodowymi, poznajemy zwyczaje i tradycje, tańce i muzykę, język i sztukę, gotujemy na żywo, przeprowadzamy warsztaty rękodzieła. Poszerzamy przestrzeń akceptacji inności, celebrujemy różnorodność.

  W projekcie możesz być pomysłodawcą, współorganizatorem, uczestnikiem, prowadzącym.
 3. „Warsztaty kulturowe dla małych słuchaczy z Akademii Językowej dla dzieci” –projekt edukacyjno-kulturowy skierowany do dzieci w wieku 5-12 lat uczących się języka angielskiego na kursach w Łazarskim. Polega na przybliżeniu dzieciom tradycji i kultury brytyjskiej oraz życia Brytyjczyków.  Znasz zwyczaje i tradycje brytyjskie? Mieszkałeś lub często bywasz w Anglii?  Podziel się  z dzieciakami swoją wiedzą,  a na pewno doświadczysz  ogromnej satysfakcji  z obcowania z dziećmi rozpoczynającymi przygodę z językiem

  W projekcie możesz być animatorem kultury.

Jeśli  masz pomysł na inny projekt, to zapraszamy do Studium Języków Obcych. Jesteśmy otwarci na każdy  twój pomysł i każdą twoją aktywność.

Skontaktuj się:
kursy.jezykowe@lazarski.edu.pl

23 listopada 2016 r. Studium Języków Obcych zorganizowało już trzecią Otwartą Debatę Studencką na temat "Tolerance: is it dying out or are we dying because of it?". Zapraszamy tutaj do zapoznania się z relacją i wnioskami z tej debaty.

20 września 2016 r. lektorzy Studium Języków Obcych wzięli udział w konferencji organizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w ramach Europejskiego Dnia Języków. Konferencja odbyła się pod hasłem „Języki do zadań specjalnych”. Konferencja była poświęcona problematyce nauczania języków obcych do celów akademickich, zawodowych oraz specjalistycznych i tych związanych z indywidualnymi potrzebami osób uczących się. Z wybranymi materiami konferencji zainteresowani mogą zapoznać się w najnowszym (Nr 3/2016) numerze czasopisma „Języki obce w szkole”. Temat numeru „Języki do zadań specjalnych”.

19 kwietnia 2016 r. odbyła się Druga Otwarta Debata Studencka zorganizowana przez Studium Języków Obcych. Uczestnicy debatowali na temat: "Do we or don’t we need political correctness in our social and political reality?" Relacja z tego wydarzenia znajduje się tutaj.

9 marca 2016 r. Studium Języków Obcych zorganizowało Pierwszą Otwartą Debatę Studencką zatytułowaną ''Mordor versus Hipster Approach. Jak pokolenie Y rozumie sukces?". Zapraszamy tutaj do zapoznania się z relacją i wnioskami z pierwszej debaty.

„Spotkania z ekspertami” to nowy cykl spotkań organizowanych przez studentów w ramach zajęć lektoratowych z języka angielskiego na obu Wydziałach Uczelni Łazarskiego.

Zapraszani przez studentów i lektorów goście będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem między innymi z zakresu ekonomii, prawa, biznesu, psychologii, zarządzania, komunikacji, technik negocjacyjnych. Gośćmi studentów będą znane osobistości z polskiej sceny ekonomicznej i prawniczej.

Podczas spotkań studenci będą poszerzać swoją wiedzę o przydatne wskazówki, fakty, rady i informacje oraz doskonalić umiejętności praktyczne.

Spotkania odbywać się będą w języku angielskim i będą dobrą okazją, aby podszlifować język i nabrać odwagi w prezentowaniu swojej wiedzy językowej.

Projektowi życzymy sukcesu, a studentom mnóstwo pozytywnej energii do działania.

W poniedziałek 28 listopada 2016, gościem Studium był prawnik - Pan Tomasz Braun, partner w warszawskim biurze kancelarii prawnej Dentons, największej firmy prawniczej na świecie, uznany i doświadczony specjalista w sektorze bankowości i finansów oraz ekspert w dziedzinie prawa korporacyjnego.

Tomasz Braun

W spotkaniu w sali 36 uczestniczyli wszyscy studenci grup lektoratowych języka angielskiego prawniczego semestru III i I.

Wszyscy z dużą uwagą wysłuchali wykładu w którym Pan Tomasz Braun poruszył kilka istotnych wątków, m.in.:

 • wskazał różne możliwe scenariusze kariery zawodowej przyszłych absolwentów prawa
 • podkreślił znaczenie solidnego wykształcenia prawniczego
 • udowodnił, że nie tylko wymiar sprawiedliwości stwarza interesujące perspektywy zawodowe dla prawników
 • poświęcił wiele uwagi roli etyki w zawodzie prawnika,

ilustrując wszystko ciekawymi przykładami z własnego, wieloletniego doświadczenia zdobytego m.in. w pracy w międzynarodowych korporacjach.

Niewątpliwą wartością dodaną było to, że  spotkanie było prowadzone wyłącznie w języku angielskim  a nasz Gość zademonstrował studentom perfekcyjny model języka.

Spotkanie zakończyły pytania studentów, na które Pan Braun odpowiadał szczerze i z dużą życzliwością.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Braunowi za przyjęcie naszego zaproszenia.